taras, tarasy zabrze, tarasy śląsk

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

   Chcemy być bliżej natury?

        Wybierzmy drewno, najlepiej egzotyczne.

   Chcemy trwałości, spokoju na lata?

        Wybierzmy kompozyt najlepiej drugiej generacji od sprawdzonego producenta.

   Chcemy ekonomicznie? Na chwilę? Na działkę rekreacyjną?

       Wybierzmy drewno tańsze, takie jak sosna czy modrzew polski, lub kompozyt pierwszej generacji.

 

      A najlepiej zasięgnąć opinii u wykonawcy w swoim rejonie gdyż opinie w internecie są różne a często spotykamy się z fałszywymi wpisami i tworzeniem mitów dotyczących zarówno desek drewnianych jak i kompozytowych. Ludzie nawet nie związani z tematem tarasów wypowiadają się na temat w różnych grupach czy forach, nie znając nawet produktów dostępnych na rynku i nowości, o których doświadczeni wykonawcy wiedzą na bieżąco ponieważ  jest to ich pasja, którą rozwijają tak aby w końcowym efekcie to Państwo jako nasi klienci byli w pełni zadowoleni z wybranego materiału i cieszyli się nim długie lata.

Jaki wybrać? 

Osoby, które marzą o drewnianym tarasie, ale boją się obowiązków związanych z jego utrzymaniem, mogą sięgnąć po deski kompozytowe. To trwały i praktyczny materiał, który powstaje z połączenia mączki drzewnej, tworzyw syntetycznych i dodatków uszlachetniających. Wizualnie przypomina drewno, ale jest pozbawiony większości jego wad.

     Deski kompozytowe nie pęcznieją i nie rozwarstwiają się. Są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, bakterii, grzybów i owadów. Musimy jednak zdecydować czy wybieramy deski ryflowane czy gładkie.

     Deski ryflowane ( pierwszej generacji) z  czasem rysują się i ścierają, ale większość uszkodzeń mechanicznych można usunąć za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego, delikatnie szlifując powierzchnię wzdłuż ryfli. Trzeba jednak pamiętać, że w  upalne dni deski nagrzewają się. Należy dobrze przemyśleć ich zakup, jeśli taras nie ma zadaszenia i znajduje się od strony południowej lub południowo-zachodniej. W teorii deski nie potrzebują impregnacji ani żadnych zabiegów konserwujących. W praktyce bywa różnie. Pod wpływem promieniowania UV deski zmieniają kolor na jaśniejszy. W razie zabrudzenia tłustą substancją na powierzchni tarasu może pozostać trwały ślad. Aby odświeżyć kolor desek i zabezpieczyć materiał przed zaplamieniem, należy zastosować specjalny impregnat lub środek do renowacji tarasów kompozytowych np. IPROTECT, który już niedługo będzie dostępny w naszej ofercie. Już niedługo wprowadzimy też olej pielęgnacyjny firmy OSMO  do desek kompozytowych pierwszej generacji.

   O trwałości i estetyce tarasu kompozytowego decyduje jakość użytych desek. Tańsze produkty mogą wyglądać sztucznie. Ze względu na słaby skład (zbyt wysoki udział procentowy drewna i brak dodatków uszlachetniających) kruszą się, szybko szarzeją i pokrywają plamami.

    Taras z desek kompozytowych, podobnie jak drewniany, może być wykonany na podbudowie betonowej albo na gruncie. Samo układanie desek przebiega szybko i sprawnie, bo opiera się na wykorzystaniu gotowych systemów montażowych. W skład oferowanych zestawów wchodzą wszystkie elementy niezbędne do wykonania podłogi, m.in. deski kompozytowe, legary, klipsy montażowe i listwy maskujące. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że elementy mocujące pozostają ukryte – na powierzchni tarasu nie widać żadnych gwoździ ani wkrętów.

    Deski kompozytowe drugiej generacji podobnie jak w przypadku ryflowanych cechuje duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne natomiast mniejsza podatność na zarysowania i zabrudzenia ze względu na powłokę polimerową, która oprócz zabezpieczenia rdzenia deski utrzymuje długotrwały nie płowiejący kolor a dodatkowo sprawia, że deski nie nagrzewają się tak bardzo jak ich starszy odpowiednik. Należy jednak mieć na uwadze, że aby deski były bardziej odporne na nagrzewnie należy wybierać producentów których deska posiada co najmniej 60% mączki drzewnej.

    Przy dwóch rodzajach desek często zadaje się pytanie jaka jest różnica między PVC a HDPE, i jaką deskę wybrać? Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku drugiej generacji desek nie ma to większego znaczenia. Często deski PVC drugiej generacji są jakościowo gorsze ze względu na słabą powłokę polimerową, która to w tym przypadku chroni rdzeń deski przed wszelkimi zmianami. 

Często cena deski jest uzależniona od jej budowy, te tańsze mimo iż mają powłokę polimerową posiadają w swoim składzie zarówno słabą mączkę drzewną i gorszej jakości domieszkę plastiku, dlatego tak jak w przypadku tarasów drewnianych cena ma znaczenie, tanie nie znaczy dobre. Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji zarówno na temat tarasów drewnianych jak i kompozytowych, zapraszamy do zadawania pytań przez nasz formularz w zakładce kontakt.

 

Taras kompozytowy

Taras kompozytowy

Tarasy drewniane cieszą się coraz mniejszą popularnością, gdyż mimo tego, że są stosunkowo bezpieczne, wyglądają estetycznie i łatwo komponują się innymi elementami ogrodu posiadają wiele wad nad którymi właśnie trzeba się zastanowić przed samym montażem tarasu tego typu. Jaki gatunek drewna będzie najbardziej odpowiedni? Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wyglądem i właściwościami.

     Taras służy do odpoczynku, spożywania posiłków i organizowania spotkań „na świeżym powietrzu”. Pełni także ważną funkcję dekoracyjną – daje wrażenie przestrzeni w ogrodzie, można połączyć go z pergolą. Często tarasy budowało się z drewna, gdyż wyglądają wtedy naturalniej, dają wrażenie „ciepła” i są bezpieczniejsze dla dzieci (w porównaniu z tymi z kamienia lub terakoty). Na jakie parametry materiału zwrócić uwagę przy wyborze?

Trzeba pamiętać, że taras jest pewnego rodzaju nawierzchnią. Dlatego w większym stopniu niż inne elementy architektury ogrodowej jest narażony na udeptywanie, nacisk, uszkodzenia mechaniczne i zmienne czynniki atmosferyczne. Zaleca się więc, aby wybierać twarde drewno na pokrycie tarasu – wytrzymałe, odporne na ścieranie, paczenie i kontakt z wodą. Nawet pomimo tych właściwości drewno tarasowe zaleca się impregnować regularnie nawet dwa razy w roku. Krajowe gatunki drewna na podesty zewnętrzne zazwyczaj są mało odporne na działanie czynników zewnętrznych i wykorzystuje się je głównie do układania tarasów pod zadaszeniem co nie daje gwarancji trwałości. Jeśli taras jest odkryty lub sąsiaduje ze źródłem wody np. z basenem, lepiej zdecydować się na droższe rozwiązanie lub wykorzystać deski kompozytowe. Zwykle wiąże się to z zakupem drewna egzotycznego, pochodzącego z krajów o tropikalnym, wilgotnym klimacie. Warto zwrócić uwagę na techniczne aspekty asortymentu drzewnego. Deski do układania tarasu powinny mieć grubość przynajmniej 2cm. Odpowiednia wilgotność drewna przeznaczonego do zabudowy zewnętrznej wynosi 25-30%.

Przy budowie tarasów wykorzystuje się kilka krajowych gatunków drewna, w tym modrzew. Nie jest to odpowiedni surowiec – jest mało trwały, miękki, słabo odporny na ścieranie i ma skłonność do paczenia. Największą zaletą jest jednak łatwa dostępność i związana z tym niska cena. Podobnie wygląda sprawa z drewnem świerkowym. Oba gatunki przed użyciem powinny powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo. Inny popularne drewno – bukowe – jest z kolei mało odporne na wilgoć.

      Drewno egzotyczne jest dużo droższe od krajowego, lepiej jednak sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Często jest znacznie wytrzymalsze, odporne na ścieranie i inne niekorzystne czynniki. Wiele gatunków odznacza się niesztampowym, budzącym uwagę wyglądem. Najlepiej komponuje się w ogrodach stylizowanych na orientalne oraz śródziemnomorskie. W rzeczywistości jednak deski tarasowe z drewna egzotycznego sprawdzają się w każdym zielonym zakątku.

   Thermo drewno to alternatywa dla zwykłych desek drewnianych i kompozytowych. Pod tą nazwą kryją się deski z lokalnych gatunków drewna, najczęściej sosny i jesionu, poddane skomplikowanej obróbce termicznej z wykorzystaniem wysokich temperatur i pary wodnej. Proces modyfikacji termicznej przebiega bez użycia substancji chemicznych, więc jest całkowicie naturalny i przyjazny dla zdrowia.

Pod wpływem obróbki drewno wyraźnie ciemnieje. Zmieniają się również jego właściwości. Z drewna usuwana jest cała wilgoć, a zawarte w jego strukturze cukry, zostają poddane krystalizacji. Drewno po obróbce zachowuje stabilność wymiarową, jest odporne na działanie pleśni i grzybów i nie podlega procesom gnilnym. W efekcie nie trzeba go zabezpieczać żadnym preparatem ochronnym.

Mimo doskonałych właściwości, którymi może pochwalić się thermo drewno, wiele osób decyduje się na jego olejowanie. Dlaczego? Materiał jest bardzo wrażliwy na działanie promieniowania UV i szybko traci oryginalny kolor. Zabieg olejowanie pozwala temu skutecznie zapobiec. Sporym ułatwieniem jest fakt, że deski nie muszą być olejowane z każdej strony – wystarczy, że zostaną zabezpieczone z wierzchu. Układanie podłogi z thermo drewna przebiega w taki sam sposób jak układanie desek z modrzewia czy drewna egzotycznego. Producenci zalecają jednak, żeby ostrożnie docinać i montować drewniane elementy. Na skutek obróbki termicznej drewno staje się bardzo kruche. Aby uchronić deski przed pękaniem, należy stosować odpowiednie – zalecane przez producenta – wkręty lub gwoździe. Przed ich wkręceniem warto nawiercić w drewnie pasujące otwory.

Taras drewniany

Pytania

Jaki taras wybrać? 

I dlaczego ? 

tarasy, tarasy śląsk, telkor

 

Salon sprzedaży:

ul. Grunwaldzka 58

41-800 Zabrze

tarasy, tarasy śląsk, telkor
tarasy zabrze, taras, telkor
tarasy śląsk, kompozyty, telkor